Opublikowany przez: Kasia P. 2018-10-28 15:23:51
Autor zdjęcia/źródło: Biało-Czerwona @unsplash
„Mamo! Dlaczego dzisiaj wiszą flagi?”, „Mamo! Dlaczego dzisiaj świętujemy?”, „Mamo! A po co takie święta, przecież to było dawno?” Święto Niepodległości dla dzieci jest niczym zagadkowa tajemnica. O ile Boże Narodzenie i Wielkanoc pojmują od najmłodszych lat (za sprawą prezentów być może J), o tyle z innymi świętami bywa różnie. Nic w tym dziwnego, bo i nam pamięć czasem płata figle i mylimy daty, mieszamy wydarzenia. Ostatnio na rodzinnym spacerze zaobserwowaliśmy taką scenkę: idzie tata z pięcioletnim synem –„Tato a jak się uprawiało pole jeszcze zanim były traktory? – pyta syn, a wtedy ojciec krótko odpowiada: - „pokarzę Ci w domu na filmiku”. Koniec tematu. Smutne, prawda? A przecież odpowiadanie dziecku, uczenie go rozmowy, podsycanie jego ciekawości jest takie ważne. Zdecydowanie nie polecam wymigiwania się internetem. Dlatego mam dla Was kilka ciekawych pomysłów na to jak wyjaśniać dziecku historię Polski przez wspólną zabawę i poświęcanie sobie nawzajem uwagi i czasu.
Planszowe gry historyczne to dobre rozwiązanie dla każdej rodziny. Co ważne granie zbliża i pozwala pielęgnować więzi, a co jeszcze ważniejsze możemy obserwować jak zachowuje się dziecko w różnych sytuacjach takich jak przegrywanie, wygrywanie, podpowiadanie, oszukiwanie etc. Moim wyborem na Święto Niepodległości dla dzieci, jest kultowa gra planszowa POLSKA LUXTORPEDA – ODJAZD. Ta gra jest naprawdę odjazdowa! W grze występuje 98 różnych obiektów, postaci oraz wydarzeń nawiązujących do polskiej przyrody, kultury i historii. Żeby wygrać wcale nie trzeba być geniuszem, ale liczy się refleks i dobra pamięć. Z grą radzą sobie bardzo dobrze dzieci, które nierzadko wprawiają rodziców w zawstydzenie. Każdy ma bowiem szansę, żeby pokonać przeciwnika. Kolejne rozdanie kart jest niezwykle emocjonujące i wymaga skupienia. Wszelkie pomyłki witane są wielkimi salwami śmiechu. Taka gra nie tylko integruje, lecz także wprawia w dobry nastrój.
Nieodzownym elementem (wie to każdy kto zaznał harcerstwa) Święta Niepodległości jest uroczysta defilada. Z uwagi na to, że 11-go listopada mamy w niedzielę, warto wybrać się tym razem na rodzinny spacer w celu obejrzenia defilady, uroczystości, marszu czyli oficjalnego świętowania w Waszej lub pobliskiej miejscowości. Dla dziecka jest to bardzo mocne doświadczenie. Często zafascynowane jest składaniem kwiatów przez harcerzy, którzy są w podobnym wieku, albo obecnością kombadantów, czy żołnierzy. Po takim doświadczeniu dziecko zaczyna zadawać pytania, które odnoszą się do historii Polski i idei świątowania. I o to chodzi!
Wiem, wiem nie zawsze chce nam się ruszyć z domu w tę paskudną pogodę, ale tak na wszelki wypadek mam dla Was awaryjny (domkowy) sposób na uczczenie zbliżającego się święta. Przed wyjściem do babci na niedzielny obiad, naucz szkraba wierszyka dotyczącego Święta Niepodległości. Możesz też porposić malucha o wykonanie pieknego rysunku, a starszaka o zrobienie plakatu (mapy skojarzeń), która mówi o Święcie.
Święto Niepodległości dla dzieci to też moment na wspólne chwile z zapracowanymi na co dzień rodzicami. Warto podkreślać, że w tym święcie chodzi nie tyllko o wydarzenia historyczne, ale też o bardziej abstrakcyjne myślenie o niepodległości osobistej, o tym, że każdy ma prawo do szerokopojętej wolności zdania, wyboru, słowa, a także posiadania własnych granic i szacunku drugiego człowieka. Natrualnie niezależnie od wieku wszyscy na to zasługujemy, dlatego to święto nas wszystkich, także dzieci.
ZOBACZ TAKŻE:Nowa gra rodzinna „Polska Luxtorpeda” – NASZ TEST! >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.11.09 21:15
No i to mi się podoba. W końcu jakieś ułatwienie w stercie pytań.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.